Kada je u pitanju sportska infrastuktura, nije nikakva tajna da Bosna i Hercegovina već daleko kaska za susjednim zemljama poput Srbije i Hrvatske, a u posljednje vrijeme Makedonija, Albanija pa čak i Kosovo grade moderne sportske objekte…
Kako saznaju Sportske, jedna od najvećih investicija kada je u pitanju sport, odnosno sportski objekti u BiH trebala je biti realizovana u Sarajevu, ali od svega, zasada ipak neće biti ništa…
Nova Skenderija i najljepša arena u regiji – do nekih boljih vremena?
Kako naš portal ekskluzivno saznaje, vlasti u Kantonu Sarajevo pronašle su investitora koji bi na mjestu dvorane Skenderija napravio novu dvoranu ali i niz drugih sportsko-zabavnih sadržaja.
U planu je bilo prije svega kompletno rušenje sadašnje Skenderije te izgradnja nove dvorane kapaciteta 17 000 ljudi. Osim nove dvorane, nova Skenderija dobila bi novu ledenu dvoranu, klizalište, zatvorene teniske terene kao i mnoštvo toga. Kompletna investicija procijenjena je na milijardu konvertibilnih maraka, a investiror je Investment Corporation of Dubai (Arapski investicioni fond).
Koliko je cijela priča bila ozbiljna, govori i činjenica da su iz ovog investicionog fonda angažovali i svjetski priznate agencije koje se bave procjenama povrata na investiciju, a nakon boravka u Sarajevu, projekat je dobio najveće moguće ocjene, što je bio znak da se krene u realizaciju projekta.
Investitcija koja Sarajevo stavlja rame uz rame sa svjetskim metropolama
Osim investicije u novu, modernu dvoranu i ostala sportska borilišta, u planu je bila i izgradnja novog „Doma mladih“ sa modernom koncertnom dvoranom.
U okviru kompletnog projekta zamišljen je i veliki centralni trg ispred same dvorane – pogodan za održavanje koncerata i događaja na otvorenom.
Pored investicije u sadržaje sportsko-zabavnog karaktera, investitor iz Dubaia u projektu je zamislio i gradnju hotela, trgovačkog centra te niz stambeno-poslovnih objekata – kako bi kompletna investicija bila finansijski opravdana.

Dok se pojedini “bore” za Skenderiju, na platou iste počelo je nicati drveće iz kamena
Kompletnim projektom, ovaj bi dio glavnog grada BiH poprimio jedan potpuno novi i moderniji izgled čime bi se naša prijestolnica sa modernim arhitektonskim zdanjem svrstala rame uz rame uz svjetske metropole.
Arhitektonsko i kulturno nasljeđe – kao ruglo države i glavnog grada
Iako je kompletna priča došla u ozbiljnu fazu pregovora, u posljednji momenat sve je palo u vodu, barem za sada…
Naime, jedan dio vladajuće strukture u Kantonu Sarajevu usprotivio se bilo kakvoj gradnji na Skenderiji. Iako je u vladajućoj „trojci“ prema našim saznanjima vladalo pozitivno raspoloženje za realizaciju ovog projekta, iz Naše stranke odlučili su staviti „veto“, pravdajući svoj stav time kako je Skenderija arhitektonsko i kulturno nasljeđe prvog reda u izvornom obliku te ga takvim treba tretirati.
I dok se Beograd i Zagreb ponose svojim arenama, dok je Ljubljana uz sličan način i stranog investitora izgradila arenu i stadion Stožice, a investitoru prepustila gradnju hotela i trgovačkog centra na istom prostoru, u Sarajevu se bore za projekat kojem nema spasa!

“Kulturno-historijsko naslijeđe” koje više podsjeća na arheološko nalazište nego na dvoranu
Od nekadašnjeg ponosa, Skenderija je nažalost postala ruglo glavnog grada. Tužna je činjenica kako je prošla decenija od propadanja krova ledene dvorane zbog nebrige i neadekvatnog održavanja, a da se niko nije niti počešao već više od 10 godina. Osim centralnog platoa koji je „ušminkan“, ostatak dvorane i njena okolica podsjeća više na očajne prizore iz Černobila, nego li na bilo kakvo „kulturno-historijsko naslijeđe“.
Kada prosječan posjetilac prošeta ispred i oko Skenderije, zaista bi mogao steći utisak da je riječ o nekom „kulturno-historijskom naslijeđu“ ali samo ako ga slažete da se radi o arheološkim iskopinama ili dijelovima neke prastare piramide, jer baš na to podsjećaju prizori stepenica – u centru glavnog grada jedne države!
Projekat koji bi donio razvoj ili „upumpavanje“ novca u socijalističku građevinu – finansijski neisplativu?
Zaista se pitamo da li bi običnim građanima, mladim ljudima bilo draže da u centru glavnog grada imaju modernu sportsku dvoranu, novi „Dom mladih“ i niz zabavno-sportskih sadržaja ili im je draže da Vlada investira novac u staromodni, skoro uništeni objekat iz socijalističke arhitekture?
Ulaganje u sadašnju Skenderiju nema baš nikakvu finansijsku isplativost, pa investicija u renoviranje koja se u posljednje vrijeme spominje – ne bi donijela ništa novo, jer Skenderija nažalost osim ponekog sajma, sportskog dešavanja teško da će privući stalne posjetioce, ma koliko novca bilo upumpano u ostarjele i neupotebljive zidine.

Plato Skenderije – isplati li se ulagati novac u objekat koji je načeo zub vremena?
Javna je tajna da se se u privrednom gradu Skenderija poslovni prostori izdaju za mizeran novac, od 5 KM po kvadratu u centru grada! No, još je tužnija činjenica da u privredni grad koji je nekada davno vrvio od posjetilaca, sada najčešće dođe neko ko tamo zaluta. Zatvoreni poslovni prostori, tišina i prazan privredni grad nikome nisu interesantni.
Novi projekat donio bi nesumnjivo stotine radnih mjesta, moderne trgovačke centre, dvoranu kakva treba Bosni i Hercegovini te bi bez sumnje pozitivno uticao na prosperitet i privredni razvoj glavnog grada ali i države Bosne i Hercegovine.
Shvatamo i da postoji veliki broj onih koji se sa naostalgijom sjećaju nekih ljepših vremena i Skenderije iz vremena Olimpijskih igara, pa se protive bilo kakvoj rekonstrukciji. Ali dok cijeli svijet napreduje, sama nostalgija i sjećanja neće nam donijeti ništa novo.
Vjerujemo da bi se veliki broj građana rado sjećao nekadašnje Skenderije, ali bi radije sa ponosom gledao u novu, modernu Skenderiju – jer Skenderiju kao Skenderiju niko uzeti ne može, osim što bi Bosna i Hercegovina dobila moderno sportsko zdanje kakvo odavno zaslužuje – novu i ljepšu Skenderiju.