Close Menu
    Sportske.baSportske.ba
    • Naslovnica
    • Najnovije
    • Fudbal
      • Reprezentacija BiH
      • Premijer liga BiH
      • Niže lige
      • Ino fudbal
      • Omladinski fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Ostali sportovi
    • Magazin
    Sportske.baSportske.ba
    Home»Ostali sportovi»Las Vegas osigurao utrke Formule 1 za još deset godina

    Las Vegas osigurao utrke Formule 1 za još deset godina

    Prema podacima Formule 1, Velika nagrada Las Vegasa od 2023. godine ostvarila je ukupan ekonomski efekat od 3,2 milijarde dolara
    05.06.2026
    Facebook Twitter WhatsApp
    Las Vegas Grand Prix
    Las Vegas Grand Prix/FOTO: Formula One World
    podijeli
    Facebook Twitter WhatsApp

    Formula 1 produžila je saradnju s Las Vegasom na dodatnih deset godina, što znači da će se utrke u ovom američkom gradu održavati najmanje do 2037. godine.

    Prva moderna utrka Formule 1 u Las Vegasu održana je 2023. godine, čime je okončan višedecenijski pokušaj da se najbrži cirkus na svijetu vrati u grad poznat po spektaklu, zabavi i čuvenoj aveniji Strip.

    Dugoročni ostanak na Stripu

    Kako bi projekat dobio stabilne temelje, Formula 1 je uložila oko 500 miliona dolara u kupovinu zemljišta u centralnom dijelu Las Vegasa, gdje su izgrađeni novi kompleks i padok za potrebe utrke.

    Predsjednik i izvršni direktor Formule 1 Stefano Domenicali istakao je da produženje ugovora potvrđuje koliko je američko tržište važno za budućnost ovog sporta.

    • Formula 1: Objavljena lista Top 10 vozača koji će ove sezone zaraditi najviše

    “Oduševljeni smo što će Formula 1 nastaviti da se trka u Las Vegasu još mnogo godina. Oduvijek smo vjerovali da će Las Vegas postati jedan od stubova našeg prisustva u Sjedinjenim Američkim Državama, a novo produženje ugovora i uspjesi iz prethodnih godina dodatno potvrđuju našu dugoročnu posvećenost ovom važnom tržištu”, izjavio je Domenikali.

    Veliki ekonomski efekti

    Jedan od ključnih razloga zbog kojih su gradske vlasti podržale organizaciju utrke bilo je i to što je Formula 1 bila spremna da značajan dio projekta finansira vlastitim sredstvima. To je uključivalo i prilagođavanje dijela Stripa ispred poznatih kazino-hotela za potrebe trkačkog vikenda.

    Utrka se pokazala kao veliki pogodak za Las Vegas. Vikend uoči Dana zahvalnosti, koji je ranije bio među slabijim periodima u godini po prihodima, pretvoren je u jedan od najprofitabilnijih sportskih i turističkih događaja.

    Prema podacima Formule 1, Velika nagrada Las Vegasa od 2023. godine ostvarila je ukupan ekonomski efekat od 3,2 milijarde dolara. Samo izdanje iz 2025. godine gradu je donijelo oko 43 miliona dolara poreskih prihoda.

    Grad sporta i zabave

    Predsjednik i izvršni direktor Turističke i kongresne organizacije Las Vegasa Steve Hill poručio je da produženje saradnje ima veliki značaj i za grad i za samu utrku.

    “Za samo tri godine trka je postala globalni događaj od posebnog značaja, stavljajući Las Vegas u centar kulture, sportskog nadmetanja i zabave tokom trkačke nedjelje. Dok je pažnja svijeta usmjerena ka Las Vegasu, ovaj događaj dodatno učvršćuje poziciju grada kao jedne od vodećih svjetskih destinacija za sport i zabavu”, rekao je Hil.

    Produženjem ugovora Las Vegas je dodatno učvrstio mjesto u kalendaru Formule 1, dok šampionat nastavlja jačati prisustvo na američkom tržištu.

    formula 1 Grand Prix
    Prethodni članakBanjalučani dobili četvrto pojačanje za novu sezonu
    Sljedeći članak Pet TV kuća prenosi meč Bosne i Hercegovine i Paname

    Povezani članci

    Šok u Kiseljaku: Andrej Nedić eliminisan od 686. tenisera svijeta

    12.06.2026

    Lejla Njemčević pred nastupom na jednoj od najzahtjevnijih utrka sezone

    11.06.2026

    Ja'kobe Tharp postavio senzacionalan novi svjetski rekord na 110 metara s preponama

    11.06.2026

    ITF M25 Kiseljak Open: Danas mečevi osmine finala, a među učesnicima su i tri predstavnika BiH

    11.06.2026
    Najnovije

    Boston ušao u Guinnessovu knjigu rekorda: Predstavljena najveća fudbalska lopta na svijetu

    13.06.2026

    The Guardian oduševljen Barbarezovim stajlingom: “Moglo bi postati trend”

    13.06.2026

    Bogdanović o tragičaru u redovima BiH: Pa sine kad ćeš ga dati ako ne sad!

    13.06.2026

    Rooney smatra da je Vasilj morao dobiti crveni karton: “To je bila opasna igra”

    13.06.2026
    Preporuka

    Bogdanović o tragičaru u redovima BiH: Pa sine kad ćeš ga dati ako ne sad!

    Amar Osim: Tokom cijele utakmice nismo napravili smislenu akciju

    ESPN oduševljen potezom Kolašinca: Ovo će biti odbrana Mundijala

    Zeljković nakon boda protiv Kanade: Imamo kvalitet da se borimo za prolazak dalje

    Sportske.ba
    Facebook Instagram YouTube
    • Naslovnica
    • Impressum
    • RSS
    • Pravila privatnosti
    • Uslovi korištenja
    © 2026 sportske.ba

    Unesite pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za povratak.