Savo Milošević podnio je ostavku na mjesto šefa stručnog štaba Fudbalskog kluba Željezničar.
Bivši selektor Bosne i Hercegovine odluku je saopćio nakon dužeg razmišljanja. Kako je istakao, ostavka nije došla preko noći.
Milošević je naglasio da je u Željezničar došao s idejom dugoročne saradnje. Plan je bio da se klub stabilizuje do kraja sezone. Nakon toga je trebao početi novi projekat.
Ipak, prema njegovim riječima, do toga neće doći.
Kako su Sportske.ba ranije i najavile, Milošević je napustio Grbavicu, a sada je i javno obrazložio razloge svoje odluke.
Savo Milošević podnio ostavku nakon dugog razmišljanja
Milošević je objasnio da više nije bilo moguće konkretno planirati budućnost. Posebno se to odnosi na period od juna i pripreme za novu sezonu.
Zbog toga je, kako kaže, nastavak saradnje izgubio smisao.
- Nakon, moram reći, dužeg razmišljanja koje traje već sedmicama, donio sam odluku da podnesem ostavku na mjesto šefa stručnog štaba Fudbalskog kluba Željezničar. Ukratko ću obrazložiti tu odluku. Ona nije, kao što sam rekao, došla preko noći.
Dodao je da je s Upravom od početka razgovarao o dugoročnom projektu. Želja je bila da se Željezničar u narednom periodu podigne na viši nivo.
Upravo zbog toga je i prihvatio posao u teškom trenutku za klub.
- U skladu s onim o čemu sam razgovarao s Upravom još na početku, prije nego što sam došao u FK Željezničar, imali smo dogovor o dugoročnoj saradnji i projektu koji je trebalo da ovaj klub podigne na viši nivo u narednom periodu. To je bio najveći razlog zbog kojeg sam prihvatio da uđemo u jedan veoma delikatan i težak trenutak za klub i pokušamo sanirati situaciju do juna, a potom od juna krenemo raditi na jednom novom projektu.
Milošević je poručio da sada ni on ni ljudi iz kluba ne mogu planirati konkretne poteze. Zbog toga smatra da je rastanak u ovom trenutku najrealnije rješenje.
- S obzirom na to da smo došli u situaciju da, praktično pred kraj sezone i pred početak nove, ni ja ni ljudi iz kluba ne možemo konkretno planirati ništa od juna, postaje besmisleno nastavljati saradnju. Ja prije svega moram razmišljati o svojoj budućnosti, a i sam klub mora pronaći rješenja, koja će, pretpostavljam, biti veoma teška u periodu koji dolazi. O tome će nešto kasnije govoriti i direktor.
Želio je dugoročan projekat na Grbavici
Milošević nije krio žaljenje zbog ovakvog raspleta. Istakao je da je iskreno želio ostati u Željezničaru i raditi dugoročno.
Vjerovao je da klub može napraviti kvalitetan sistem. Cilj je bio vratiti Željezničar na mjesto koje mu pripada u bh. fudbalu.
- Moram reći da mi je izuzetno žao zbog svega ovoga, jer mi je zaista bila namjera, a direktor to može potvrditi, da ovdje radim dugoročno. Takav je bio plan i projekat. Iskreno sam vjerovao da to može biti ostvareno, bez obzira na prepreke koje svi imamo na ovim prostorima, te da je moguće napraviti kvalitetan sistem i vratiti FK Željezničar na mjesto koje mu pripada u bosanskohercegovačkom fudbalu, pa i u regionu.
Dodao je da su se i ovaj put neke stvari ispriječile. Zbog toga, kako kaže, plan neće biti proveden barem s njim na klupi.
- Nažalost, i ovoga puta su se neke stvari ispriječile i nećemo biti u mogućnosti provesti taj plan, ili barem ja neću. Ostaje mi da se iskreno zahvalim svima na saradnji, počevši od gospodina Mirvića (Sanin). Haris (Slato) je bio s nama tri mjeseca i može posvjedočiti kroz kakav smo period prošli kako bismo klub doveli makar do određene stabilnosti. Mislim da smo u tome uspjeli.
Milošević smatra da je ekipa ipak dovedena u sigurniju zonu. To vidi kao važnu satisfakciju nakon svega što se dešavalo.
- To je satisfakcija i za mene lično, ali i za sve ljude u klubu. S obzirom na teškoće na koje smo naišli u prethodnom periodu, uspjeli smo sve to prevazići i dovesti klub u sigurnu zonu. To mi predstavlja veliku satisfakciju, jer bi sve bilo mnogo teže da smo i dalje u teškoj situaciji. Ovako mogu reći da sam uspio uraditi ono što sam obećao kada sam došao na mjesto trenera FK Željezničar.
Posebno se zahvalio igračima i navijačima
Milošević je veliku zahvalnost uputio igračima. Naglasio je da su oni iznijeli najveći teret u veoma teškom periodu. Prema njegovim riječima, stanje ekipe bilo je teško na više nivoa.
- Na kraju, želim se zahvaliti Upravi, ljudima u klubu i malom broju operativaca koji su bili uz nas, ali prvenstveno igračima, koji su iznijeli najveći teret u jednom izuzetno teškom periodu. Vjerujte mi, situacija u kojoj smo zatekli ekipu, psihološki, mentalno i fizički, bila je izuzetno teška. Momci su to uspjeli iznijeti karakterom i ogromnom voljom, iznad svojih realnih mogućnosti.
Zahvalio se i stručnom štabu, medicinskom timu i svima koji su bili uz ekipu. Posebno je govorio o navijačima Željezničara.
- Njima dugujemo veliku zahvalnost, jer da tada nismo krenuli pravim putem, sve bi bilo mnogo komplikovanije i teže. Također se zahvaljujem stručnom štabu, medicinskom bloku i svim ljudima oko ekipe. Svi su dali svoj maksimum da sve pokrenemo u pravom smjeru. Zahvalan sam svakom čovjeku koji je u prethodna tri mjeseca dao sve od sebe da izađemo na svjetlo dana.
Milošević je poručio da Željezničar ima posebne navijače. Istakao je da su pružali podršku i kod kuće i na gostovanjima.
- Posebno želim istaći navijače ovog kluba. Teško je to objasniti, ali ovo su zaista posebni navijači. Igrao sam u mnogo klubova i svi navijači za sebe kažu da su najbolji i najveći, ali ovi su posebni. Bez obzira na situaciju, stanje na tabeli i stanje u ekipi, bili su uz nas iskreno i bezrezervno. Taj pritisak je, s obzirom na rezultate, mogao biti mnogo veći i teži. Imali smo sreću da su navijači prepoznali situaciju i pružali nam podršku i kod kuće i na gostovanjima.
Na kraju se zahvalio i Sarajlijama. Priznao je da mu je žao što odlazi na ovakav način.
- To nam je mnogo pomoglo da prevaziđemo sve probleme. Željezničar zaista ima posebne navijače. Na kraju, želim se zahvaliti i svim Sarajlijama koji su me ovdje dočekali na zaista poseban način. Dijelom sam to očekivao, ali sam u nekim situacijama bio i iznenađen. Zbog toga mi je još više žao. Bila bi mi čast i zadovoljstvo ostati živjeti u Sarajevu i raditi u ovom klubu. Ali, eto, možda nekom drugom prilikom. Nažalost, povod ovog obraćanja nije lijep – kazao je Milošević.
Milošević se ranije pozdravio s igračima Željezničara. Poželio im je sreću u nastavku sezone. Klub s Grbavice sada očekuje period važnih odluka.




