Priča o bivšem košarkašu Victoru Pageu (49) priča je o tragičnom padu izuzetno talentiranog sportiste koji je mogao sve na terenu, ali ništa dobro van njega. Rođen u februaru 1975. godine u zloglasnom dijelu Washingtona, glavnog grada SAD-a, 1995. godine započeo je igrati za prestižni univerzitet Georgetown.
Pod vodstvom legendarnog trenera Johna Thompsona, člana “Kuće slavnih”, i uz saigrača Allena Iversona, Page je u sezoni 1995/96 igrao u četvrtfinalu NCAA turnira. Sljedeće godine, kada je Iverson već bio u Philadelphia 76ersima, Page je postao najbolji strijelac “Big East” konferencije. Njegova karijera obećavala je mnogo, ali stvarnost je bila potpuno drugačija.
Problemi sa zakonom
Još u srednjoj školi imao je problema sa zakonom – bio je izbačen zbog tuče, posjedovanja kokaina i nošenja oružja. Hapšenja su se nastavila i na fakultetu. Najvažnije ljeto za njegovu karijeru bilo je 1997. godine, kada se prijavio za NBA draft. No, njegov stav i ponašanje odredili su sudbinu. Na kampu uoči drafta u Chicagu, cijelu noć je proveo pijući u hotelskom baru, a jutarnje treninge je prespavao. Naravno, vijesti o takvom ponašanju brzo su se proširile, i nijedan NBA tim nije želio riskirati s njim.

Nakon što nije bio izabran na NBA draftu, dobio je priliku u nižoj američkoj ligi (CBA) i kasnije kratkoročni ugovor s Minnesota Timberwolvesima. Međutim, uprskao je i tu šansu – potukao se ispred hotela, povrijedio ruku i lagao o incidentu. Njegova košarkaška karijera završila je brzo, uz kratke epizode na Filipinima i u Italiji. Do 2001. godine bilo je jasno da od profesionalne karijere neće biti ništa.
Životna tragedija
Pageova životna priča još je tragičnija. Otac mu je preminuo kada je imao 10 godina, majka od posljedica HIV-a nakon što je završio srednju školu. Porodica, pogođena smrću najbližih, živjela je u opasnom dijelu grada. Page je vjerovao da će biti taj koji će ih izvući iz siromaštva, ali sve se raspalo.
Godine 2003. naoružani napadači pucali su na njega u njegovom kvartu. Pogođen u lice, grudi i nogu, izgubio je jedno oko. Godinu kasnije, uhapšen je zbog nelegalnog nošenja oružja, a 2005. zbog krađe. Njegov rođak Jerome Strode pokušao ga je “osvetiti” i ubio dvojicu tinejdžera, zbog čega je osuđen na 91 godinu zatvora.

U međuvremenu, Page je počeo činiti sve ozbiljnija kaznena djela. Iako je njegov agent pokušao od njega napraviti motivacijskog govornika, postajao je sve problematičniji. Napadao je žene, posjedovao kokain, pljačkao i prebijao. Godine 2013. osuđen je na 10 godina zatvora zbog napada, a tokom uslovne kazne 2019. brutalno je napao 17-godišnju djevojku, pokušao je silovati i osuđen na dodatnih 20 godina zatvora.
Victor Page, sada 49-godišnjak, teško da će ikada pronaći izlaz iz kruga nasilja i kriminala. Njegova priča je tragičan podsjetnik na to kako nevjerovatan talent može biti uništen lošim odlukama i životnim okolnostima.