Najvaterniji navijači zeničkog Čelika, popularni Robijaši, oglasili su se zvaničnim saopštenjem za javnost povodom podignute prašine i otkazivanja gostovanja predstave posvećene sarajevskom Željezničaru u Bosanskom narodnom pozorištu (BNP) Zenica. Iz navijačke grupe su poručili da je ovo njihovo posljednje obraćanje na pomenutu temu, oštro osudivši pokušaje da se njihovo ime uvuče u političke i institucionalne igre.
Robijaši su kategorički odbacili optužbe o navodnim pritiscima i zastrašivanjima usmjerenim prema radnicima zeničkog pozorišta, najavivši da će pravnim putem zaštititi svoj ugled od svih onih koji lažno istupaju u ime grupe. Istovremeno, nisu krili zadovoljstvo što pomenuti komad na kraju neće biti odigran na zeničkoj sceni.
Poruka SARTR-u
U svom obraćanju, navijači Čelika optužili su Sarajevski ratni teatar (SARTR) za “licemjerje, neistine i neosnovane napade na njihove sugrađane iz BNP-a”.
“Ako im je ovo jedina predstava, oni neka se ugase, a cijela umjetnost neka promijeni kvalifikaciju i nazove se instruisanom obmanom, dok osoba zadužena za raspored predstava treba da promijeni struku i poziciju”, stoji u saopštenju Robijaša.
Kao odgovor na cjelokupnu situaciju, zenički navijači su gostima iz Sarajeva ironično predložili novu temu za rad. Savjetovali su im da u glavnom gradu Bosne i Hercegovine kreiraju i izvedu pozorišni komad koji bi govorio o istorijskim uspjesima, tradiciji i bezuslovnoj ljubavi koju Robijaši gaje prema Čeliku, kako bi na tom primjeru naučili šta zapravo znače kultura i požrtvovanost.
Za kraj, poručili su da stavljaju tačku na ovu priču i da se više neće oglašavati, jer smatraju da je svako dalje komentarisanje samo uzaludno trošenje energije na projekte koji preko imena zeničke navijačke grupe pokušavaju sebi podići rejting u javnosti.




