Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Rođendanska priča nekada najboljeg golmana Evrope: Jedan je “Leteći Mostarac”

Blog Image

Piše: Mirsad STARČEVIĆ

Na sutrašnji dan prije 72 godine, u Mostaru je rođen Enver Marić, legenda Veleža, te jugoslovenskog i bh. fudbala. Svojevremeno je važio za jednog od najboljih svjetskih golmana.

 

 

Mara je sportskim generacijama bio uzor, parader kakav se jednom rađa, čovjek koji je bio više u zraku nego na zemlji, zbog čega je i dobio jedinstveni nadimak – “Leteći Mostarac”.

Prve fudbalske korake napravio je u Veležu, klubu u kojem je počeo trenirati od dvanaeste godine. Gol “Rođenih” je branio sve do 1976. godine, kada prelazi u Schalke 04. Nije mogao dugo bez Starog mosta, Neretve i mostarske raje, pa se vratio u Velež nakon dvije sezone i branio sve do 1985. godine kada je završio karijeru.

 

 

Za “Rođene”  je odigrao više od 600 utakmica, od kojih 441 službenu utakmicu u okviru Prve lige Jugoslavije, i tako je ostao nedostižni prvoligaški rekorder jugoslovenskog fudbala po broju odigranih utakmica svih vremena.

Da bi se stiglo do domaćeg rekorda trebalo je igrati stalno, bez pauze, više od trinaest godina, u ligi sa 18 klubova. A za to vrijeme uvijek biti zdravstveno i psihofizički sposoban, te u takmičarskoj formi izdržati konkurenciju. Ostvario je seriju od 131 utakmice uzastopno na golu.

 

 

Kao kapiten, 204 puta predvodio je Velež, te osvojio 1981. godine Kup maršala Tita i Balkanski kup, te dva puta titulu vicešampiona države.

Marić je bio jedan od temelja zlatne generacije Veleža koju je stvorio fudbalski mag i boem – Sula Rebac i član čuvenog trojca BMW-e, Bajević-Marić-Vladić. U Mostaru su se tih vremena igrali evrokupovi, padali su velikani.

Za reprezentaciju Jugoslavije je odigrao 32 utakmice, bio je član reprezentacije Evrope i Svijeta, a za najboljeg igrača Jugoslavije proglašen je 1973. godine.

 

 

Ostao je upamćen i po tome što je sa penala čuvenom napadaču Gerdu Mileru uhvatio “živu loptu”, te odbranio 4-5 zicera. Strogi Nijemci su Mari za ovaj nastup dali ocjenu 10,  a Jugoslavija je zahvaljujući drugom “Rođenom” – Dušku Bajeviću, koji je bio strijelac, pobijedila sa 1:0.

 

 

Sredinom devedesetih postao je uspješan trener golmana u Njemačkoj, a obavljao je istu funkciju i u reprezentaciji BiH, sve dok ga bolest nije odvojila od fudbalskog terena.  Trenutno živi u Berlinu, a zbog narušenog zdravlja već oko godinu nije u Upravi svog voljenog Veleža. Posljednje dvije-tri godine živi uglavnom na relaciji Mostar – Berlin.

 

 

(M.Starčević/Sportske.ba)

Slični članci