Velež je postao četvrti putnik u Evropu iz Premijer lige Bosne i Hercegovine. Rođeni su dva kola prije kraja sezone osigurali nastup u kvalifikacijama za Konferencijsku ligu.
Mostarski tim je do velikog uspjeha stigao pobjedom nad Rudarom u Vrapčićima. Nakon spektakularnog preokreta, Velež je slavio rezultatom 4:2 i dodatno potvrdio sjajnu sezonu.
Utakmica je počela mnogo bolje za goste, koji su u razmaku od samo tri minute stigli do dva gola prednosti. Ritzmaier je pogodio u 16. minuti, dok je Roncal u 19. minuti dodatno šokirao domaće navijače.
Velež izborio Evropu uprkos ranom zaostatku
Ipak, Velež je vrlo brzo pokazao karakter i vratio se u utakmicu. Omerović je u 26. minuti postigao atraktivan pogodak za smanjenje rezultata, a samo dvije minute kasnije Pidro je udarcem s distance vratio stvari na početak.
Rođeni su do potpunog preokreta stigli još prije odlaska na odmor. Đurić je u 35. minuti pogodio za 3:2 i donio Veležu veliku psihološku prednost.
Situacija se za domaće zakomplikovala u 57. minuti. Salčin je dobio crveni karton, pa je Velež više od pola sata morao igrati s igračem manje.
Rudar ipak nije uspio iskoristiti brojčanu prednost na terenu. U 84. minuti Stojanović je pogodio za konačnih 4:2 i ovjerio pobjedu koja je Veležu donijela Evropu. Pogledajte snimke iz svlačionice Rođenih nakon utakmice…
Sarajevo spasilo bod, Borac bolji od Željezničara
Na Koševu su Sarajevo i Široki Brijeg odigrali neriješeno 2:2. Bordo tim je poveo golom Kuprešaka u 43. minuti, ali su gosti odgovorili samo dvije minute kasnije preko Klepača.
Široki je u nastavku stigao do preokreta. Stanić je pogodio u 69. minuti, dok je Ljajić u 89. minuti iz penala donio Sarajevu bod.
Borac je u Banjoj Luci savladao Željezničar rezultatom 1:0. Jedini pogodak na utakmici postigao je Juričić, čime je domaći tim došao do nove pobjede.
Željezničar je tako ostao bez bodova u još jednom teškom trenutku za klub. Plave u završnici sezone očekuje period u kojem će mnogo toga biti pod lupom javnosti.
Važni bodovi u borbi za opstanak
Posušje je osvojilo vrijedan bod protiv Zrinjskog na stadionu Pod Bijelim brijegom. Utakmica je završena rezultatom 0:0, što gostima mnogo znači u borbi za opstanak.
Važan bod osvojio je i Radnik, koji je neporažen napustio Doboj. Remi protiv Sloge dodatno je zakomplikovao situaciju domaćeg tima uoči posljednja dva kola.
Sloga sada ulazi u završnih 180 minuta sezone pod velikim pritiskom. Borba za opstanak ostaje otvorena, a svaki bod u posljednja dva kola mogao bi imati presudan značaj.
Velež je, s druge strane, veliki cilj već ispunio. Rođeni su pobjedom protiv Rudara izborili Evropu i sada mirnije mogu dočekati finiš sezone.




