Close Menu
    Sportske.baSportske.ba
    • Naslovnica
    • Najnovije
    • Fudbal
      • Reprezentacija BiH
      • Premijer liga BiH
      • Niže lige
      • Ino fudbal
      • Omladinski fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Ostali sportovi
    • Magazin
    Sportske.baSportske.ba
    Home»Fudbal»Ino fudbal»Bosanac iz sjene obavlja posao u bundesligašu: Posao u Werderu je kruna moja karijere

    Bosanac iz sjene obavlja posao u bundesligašu: Posao u Werderu je kruna moja karijere

    20.01.2017
    Facebook Twitter WhatsApp
    podijeli
    Facebook Twitter WhatsApp

    Rođeni Sarajlija, kao skaut, pomoćnik i video analizator, do sada je radio u Kaiserslauternu, Duisburgu, Saarbrikenu a trenutno je „oko sokolovo“ bundesligaša iz Bremena.
    Ne postoji niti jedan ljubitelj nogometa u našoj zemlji a da ne zna svakog našeg internacionalca koji svoj hljeb zarađuje u Bundesligi. Međutim, rijetki su oni koji znaju da postoje i drugi Bosanci i Hercegovci koji daju svoj „pečat“ rezultatima klubova u kojima rade. Jedan od njih je Mario Barić, mladi fudbalski sturčnjak, vođa tima za video analizu igre u bundesligašu iz Bremena.

    Na početku razgovora za “Sportske.ba”, „anonimusa“ Barića, zamolili smo da se predstavi našoj fudbalskoj javnosti.

    “Rođen sam u Sarajevu gdje sam počeo trenirati fudbal ali me život rano odveo iz rodnog grada, prvo do Holandije a potom u Njemačku gdje sam pomalo igrao fudbal i studirao na Sportskom univerzitetu u Kelnu. Tu sam, 2008. godine, stekao “A” licencu DFB Saveza i od tada sam posvećen isključivo trenerskom pozivu. Do sada sam radio u Kaiserslauternu, Duisburgu, Saarbrikenu a sada sam u Werderu gdje sam šef tima za vido analizu” – kaže, u kratkom predstavljanju, tridesetdvogodišnji Barić.

    Kako je došlo do transfera u „zeleno-bijeli“ stručni štab?

    “Moj posljednji angažman, prije dolaska u Bremen, bio je u Sarbrikenu. Tu sam radio sa Milanom Šašićem sa kojim sam, prije par godina, sarađivao i u Duisburgu. Stvari nisu išle očekivanim tokom pa je Milan otišao iz kluba a ja sam ostao raditi kao pomoćni trener. Međutim, ljetos sam dobio poziv Viktora Skripnika ( Skrypnyka ) da dođem u njegov stručni štab i to sam bez dvoumljenja prihvatio. Posao u Werderu je kruna moje dosadašnje karijere i to nisam mogao propustiti” – rekao je Barić.

    Možete li, našim čitateljima, pojasniti suštinu posla Vaseg tima za vido analizu?

    “Uz mene, tim čine još dva mlada terenera i naš zadatak sastoji se u snimanju i analizi svih treninga i utakmica. Analiziranmo igru naše ekipa ali i igre svih naših protivnika. Zadnjih dana bili smo „okupirani“ analizom Borusije Dortmund sa kojom igramo sutra. Sve što uradimo, sa mišljenjem i preporukama, dostavljamo šefu sručnog štaba, Aleksandru Nuriu ( Alexander Nouri ) i na osnovu toga on sprema taktiku za određenu utakmicu. Radimo jedan lijep, interesantan ali i vrlo nezahvalan posao i to je čar ovog zanimanja” – kaže Barić.

    Osim svakodnevnih aktivnosti, Barićev tim radi i jedan projekat za budućnost Werdera.

    “Obzirom da je sve više vrhunskih ekipa igra sa tri igrača nazad, naš posao je da izanaliziramo njihovu igru u toj formaciji kako bi i mi u budućnosti prešli na taj sistem. Veliki je to posao jer zahtijeva mnogo vremena, znanja te analize kvalitativnih i motoričkih sposobnosti igrača koji bi mogli igrati u toj formaciji. „Trojica pozadi“ je trend i mi želimo pratiti i razvijati ekipu u tom pravcu. Posao privodimo kraju i nadam se da ćemo vrlo brzo igrati u toj formaciji” – kaže mladi stručnjak.

    Kakve su ambicije kluba u nastavka sezone, obzirom da jesenas niste blistali?

    “Veći dio jeseni smo se patili, tražili pravu formu i zbog loših rezultata je smijenjen Skripnik. Dolaskom Nuria, stvari su krenule na bolje i posljednjih pet utakmica smo bez poraza što je popravilo naš plasman na tabeli. Prva dva kola nastavka igramo kući ali nesreća je u tome što za protivnike imamo Dortmund i Bayern. Međutim, nema predaje, u timu vlada dobra atmosfera i sigurno ćemo biti bolji nego jesenas.

    Na našeg Hajrovića, čini se, nećete moći računati na proljeće!?

    “Izet je, na žalsot svih nas, još van stroja i oporavlja se od teške povrede. Nisam siguran koliko ćemo ga i u kom kapacitetu imati na raspolaganju ovog proljeća. Štata za njega, klub ali i za našu reprezenaciju. Kada mu je Nouri ukazao povjerenje odigrao je par odličnih utakmica i dao veliki doprinos početku naše rezulltatske renesanse. Svi željno čekamo njegov povratak jer je pokazao da može biti dio tima koji se želi vratiti u vrh njemačkog fudbala gdje mu je i mjesto.

    Šta se to desilo sa „zeleno-bijelim“ pa posljednjih sezona nisu u vrhu BL?

    “Svaki klub ima uspone i padove ali ovdje su ljudi na vrijeme sve uočili i zaustavili pad. Malo su duže „spavali“ na lovorikama uspjeha ere Tomasa Šafa ( Schafa ) i to im se osvetilo. Ono što je ovdje najvažnije, klub je finansijski stabilan, radi se na poboljšanju kvaliteta igre i selektiranju igrača kako bi se klub vratio u vrh njemačkog fudbala. Kako se stvari odvijaju siguran sam da ćemo, već ovog proljeća, pokazati da smo na pravom putu” – optimista je mladi trener.

    Barić nam je pomenuo još jednog Bosanca koji ima važno mjesto timu iz Bremena.

    “Adis Lović je psihoterapeut u našem timu i vjerujte da je to veliki uspjeh za jednog mladog čovjeka pogotovo kada dolazi sa naših prostora. Radio je sa juniorima pa sa drugim timom a sada svoj posao radi sa vrhunskim profesionalcima. Da bi, ovaj posao radio u bundesligaškom klubu moraš biti vrh u struci a to Adis očiglednio jest” – kaže o tridesetčetvorogodišnjem Banjolučaninu, Mario Barić.

    Najveći dio dosadašnje karijere proveli ste u Duisburgu, kako gledate na te godine?

    “Tih šest godina u Duisburgu će ostati nezaboravno, zbog kluba i ljudi koji sa kojima sam radio i družio se. Puno sam naučio od Milana Šašića, Koste Runjaića i Đine Latierija ( Gino Lattieri ). Sa Grlićem, Bajićem, Janjićem i Berberovićem sam se družio kad god smo imali vremenA za to i moram reći da se čovjek ljepše osjeća kada u radnom okruženjun ima svojih zemljaka. Ta sreća me prati i u Bremenu” – rekao je Barić.
    Zašto ste otišli iz „zemljačkog“ okruženja?

    “Nakon svih tih godina u Duisburgu osjetio sam želju da krenem u nove izazove, sticanje novih znanja i iskustava. Šašić me zvao u Sarbriken jer su čelnici kluba imali jedan lijep projekat i želju da klub sa dugom i bogatom tradicijom, vrate na staze stare slave. Nažalost, nije sve ispalo kako su željeli, neki sponzori su odustali i klub je ostao sam. Danas sam u Werderu i da tad nisam ostišao ne znam da li bi sada bio ovdje. Duisburg je na dobrom putu da se vrati u Drugu BL i ja im to od srca želim.

    Za kraj, koji je trener na Vas ostavio najjači dojam?

    “Svaki čovjek pa tako i trener ima svoje „pluseve“ i “minuse“. U dosadašnjih osam godina bavljenja ovim poslom radio sam sa desetak trenera ali Milan Šašić i Kosta Runjaić su ostavili poseban trag. Šašić je izuzetno harizmatičan, elokventran i kroz anegdote pokušava objasniti neke situacije. Vodi se onom „ko shvati pametan je, ko ne šta ću mu ja“. Izuzetan je motivator i gdje god je radio ostavljao je pozitivan dojam. Runjaić je malo drugačiji karakterom i pristupom. Izuzetan je taktičar i na tome zasniva svoj trenerski rad. Ne smijem zaboraviti ni Đinu Latierija sa kojim sam, nakon Šašića, radio u Duisburgu. Mnogima nije simpatičan ali odličan je trener i ponosan sam što imam iskustvo rada sa njim” – zaključio je je mladi bh. stručnjak u razgovoru za “Sportske.ba”.

    (F.Abdulahović/Sportske.ba)

    Dodajte sportske.ba među omiljene izvore

    mario baric Werder
    Prethodni članakSkroman učinak Jusufa Nurkića u porazu od “Spursa”
    Sljedeći članak Pogledajte brutalnu blokadu Jusufa Nurkića

    Povezani članci

    austrija messi

    U finišu grupne faze mogli bi gledati najluđu utakmicu na SP – cilj će biti izgubiti?!

    24.06.2026
    zlatan ibrahimovic fox news

    Ibrahimović: Hrvatskoj nije trebao taktičar genijalac. Wittyngham: Pomogla im je umjetna tvorevina

    24.06.2026
    hrvatska panama

    Lončarević o igri Hrvatske: Imamo velikih problema, mi se s time ne možemo nositi

    24.06.2026
    meksiko navijaci

    Danas rasplet u grupama A, B i C: Borba za osminu finala dostiže vrhunac

    24.06.2026
    Najnovije
    Alajbegović je prvi načeo mrežu Katara

    Alajbegović nakon gola Kataru: Nisam puno razmišljao, fino mi je legla lopta i samo sam htio da zabijem!

    24.06.2026
    Zmajevi ispisali historiju

    Bosna i Hercegovina se kvalifikovala u 1/16 finala Svjetskog prvenstva, Zmajevi ispisali novu stranicu historije!

    24.06.2026
    Zmajevi vode nakon prvih 45 minuta

    Sjajno prvo poluvrijeme Zmajeva: Alajbegović i Džeko donijeli prednost, Katar se vratio u finišu

    24.06.2026
    Sjajno izdanje Zmajeva u Seattleu

    Nakon Alajbegovića još jedna lopta završila je u mreži Katara!

    24.06.2026
    Preporuka
    Zmajevi ispisali historiju

    Bosna i Hercegovina se kvalifikovala u 1/16 finala Svjetskog prvenstva, Zmajevi ispisali novu stranicu historije!

    Zmajevi vode nakon prvih 45 minuta

    Sjajno prvo poluvrijeme Zmajeva: Alajbegović i Džeko donijeli prednost, Katar se vratio u finišu

    Andrej Nedić

    Nedić nakon velike borbe i preokreta izborio četvrtfinale Challengera u Rumuniji

    Stadion Lumen Field u Seattleu

    Večeras pada odluka: BiH sa ovim timom napada Katar!

    Sportske.ba
    Facebook Instagram YouTube
    • Naslovnica
    • Impressum
    • RSS
    • Pravila privatnosti
    • Uslovi korištenja
    © 2026 sportske.ba

    Unesite pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za povratak.