Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Historijski trenutak u nogometu: Diarra “srušio” Bosmanovo pravilo?!

Blog Image

Sud u Charleroi presudio je da Nogometna federacijA Belgije i FIFA moraju da plate Lassani Diarri (31) šest miliona eura naknade zbog propalog transfera iz Rusije u Belgiju iz 2014. čime je čuveni Bosmanov zakon, donijet prije dvije decenije, u praksi postao nevažeći, a na čemu insistira FIFpro već godinu dana.

Naime, Francuz je došao u spor sa Lokomotivom iz Moskve želeći da pristane na promjenu uslova u ugovoru i smanjenje plate. Nakon prebacivanja u drugi tim, dogovorio se oko transfera sa Charleroi, ali su njega spriječili FIFA i Nogometna federacija Belgije presudom da je Diarra dužan Lokomotivu deset miliona eura zbog raskida ugovora tri godine prije isteka.

Sud je utvrdio da su FIFA i Nogometna federacija Belgije prekršili propise Evropske unije o slobodi kretanja radnika i utvrdio da bi izbor nogometaša za koji će klub igrati trebalo da bude ispred Bosmanovog zakona, koji je igrače oslobodio stega obeštećenja za prelazak u drugi klub po isteku ugovora.

Uz to, sud je utvrdio da nogometaši mogu sporove sa klubovima i FIFA da rješavaju građanskom parnicom, proglasivši da je odluka Sportskog suda u Lozani obavezujuća jedino ako nogometaš prethodno potpiše saglasnost.

FIFA i NS Belgije su najavili žalbu na presudu.

Prije 22 godine jedan slučaj na belgijskom sudu promijenio je nogometnu igru zauvijek. I vjerovatno kao što nikad poslije neće. Takvu je ulogu imao Jean Marc-Bosman. Čovjek koji ni sam nije slutio kakve će tektonske promjenu izazvati njegova borba za pravdu.

Belgijski nogometaš je 1990. godine htio promijeniti klub nakon što mu je istekao ugovor s Liegeom, te je htio prijeći u francuski Dunkirk. Kako ga tadašnji klub nije htio pustiti, odredio je veliko obeštećenje i time spriječio Dunkirk u njegovom dovođenju. Liege mu nije dozvolio da napusti klub te ga je natjerao da trenira s rezervnom ekipom.

Cijeli slučaj je za posljedicu imao Bosmanov odlazak na Evropski sud pravde, na kojem se Belgijanac zalagao da kao građanin Evropske Unije ima pravo na slobodu kretanja unutar Unije u potrazi za poslom. Rezultat svega bila je historijska presuda u Bosmanovu korist nakon dugih pet godina parničenja. Evropski sud pravde je 1995. godine donio dvije značajne odluke koje su do temelja promijenile svijet nogometa, odnosno dopustile novcu da postane važniji od igre.

Prva odluka bila je da je postalo nezakonito mijenjati cijenu transfera za igrače kojima je istekao ugovor, a koji prelaze u drugi klub unutar Evropske Unije, a druga možda i još važnija da klubovi unutar zemalja EU mogu dovoditi stranaca koliko god hoće.

Slični članci