Dok su navijači Željezničara tražili objašnjenje za sporne momente tokom penal serije protiv Sloge, prava drama odvijala se u komunikaciji između terena i VAR sobe, koja je ostala skrivena od TV kamera. Iako gledaoci nisu vidjeli zvaničnu grafiku provjere, sudbinu susreta krojili su arbitri Josip Martinović i Davor Beljo, analizirajući svaki frejm snimka koji je na kraju presudio u korist domaćina.
Najveća kontroverza nastala je u sedmoj seriji nakon šuta Dženana Šabića. Lopta se od prečke odbila u samu gol-liniju, a kako bh. fudbal ne posjeduje tehnologiju koja automatski javlja pogodak, sve je ostalo na procjeni ljudi u kombiju. Pregledavši sve dostupne uglove, VAR sudije nisu mogle sa apsolutnom sigurnošću potvrditi da je lopta cijelim obimom prešla crtu. U takvim okolnostima, strogi protokol nalaže da se u nedostatku jasnog dokaza mora uvažiti prvobitna odluka pomoćnog sudije Jure Muse, koji je procijenio da gola nema., piše Faktor.ba.
Sličan scenario viđen je i u četvrtoj seriji kod udarca Galcheva. Analiziran je položaj golmana Sloge, Filipa Erića, za kojeg se sumnjalo da je prerano napustio gol-liniju. Ipak, i u ovom slučaju VAR je presudio da nema elemenata za ponavljanje penala, procijenivši da je barem jedan dio stopala čuvara mreže bio u kontaktu s linijom u trenutku šuta, navodi Faktor.




