Dok oči nogometnog svijeta prate utakmice Svjetskog prvenstva 2026. godine, malo ko zna da jedan od arbitara koji dijele pravdu na najvećoj svjetskoj sceni vuče snažne korijene iz Bosne i Hercegovine.
Riječ je o FIFA sudiji Adhamu Makhadmehu, koji je sinoć bio glavni sudija susreta između Španije i Zelenortskih Ostrva. Jordanski sudijski tim, predvođen Adhamom Makhadmehom, ušao je u historiju kao prvi jordanski tim koji je sudio utakmicu Svjetskog prvenstva. Makhadmeh zovu “Jordanski Kolina”.
Iako je rođen i odrastao u Jordanu, njegova povezanost s Bosnom i Hercegovinom ostala je snažna tokom cijelog života.
Priča porodice Makhadmeh počinje sedamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je njegov otac Muhamed došao u Sarajevo na studij građevinarstva. Upravo u glavnom gradu Bosne i Hercegovine upoznao je Sabahetu Zornić iz Sarajeva, s kojom je zasnovao porodicu. Godine 1974. zajedno su se preselili u Jordan, gdje su dobili osmero djece, među kojima i Adhama.
Iako je životni put gradio daleko od Bosne i Hercegovine, Adham nikada nije zaboravio zemlju svojih korijena. Djetinjstvo je često provodio u BiH, govori bosanski jezik, posjeduje bosanski pasoš i s ponosom ističe svoje bosansko porijeklo.
Po struci je građevinski inženjer, a suđenjem se počeo baviti iz ljubavi prema nogometu. Zahvaljujući predanom radu, disciplini i profesionalizmu, izgradio je međunarodnu karijeru i danas sudi najveće svjetske utakmice pod okriljem FIFA-e.
Uspjeh nije obilježio samo njega. Njegova braća Adem i Abdulah žive u Sarajevu i ostvarili su zapažene profesionalne karijere. Jedan je uspješan doktor stomatologije, dok je drugi magistar građevinarstva, čime cijela porodica predstavlja primjer obrazovanja, rada i uspjeha.
Posebno je zanimljivo da je Adham Makhadmeh najavio dolazak u Bosnu i Hercegovinu nakon završetka Svjetskog prvenstva, što dodatno potvrđuje njegovu neraskidivu vezu sa zemljom iz koje potiče njegova majka.




