Zagrebački Dinamo osvojio je 26. titulu nogometnog prvaka Hrvatske. Najveći rival, splitski Hajduk posljednju je titulu osvojio priej više od 20 godine (u sezoni 2004/05). Ove sezone završili su sa čak 18 bodova manje od Dinama, na drugom mjestu. , u razgovoru za Sportske dotakao se aktuelne situacije u hrvatskom nogometu, prije svega u Hajduku.
Kad će Hajduk osvojiti titulu, opet Dinamo? Pitali smo to Zdravka Reića, legendarnog sportskog novinara iz Splita.
“Hajduk i titula? Ma kako, daj, nemoj o tome uopće razmišljati”
“Ma kako, daj, nemoj o tome uopće razmišljati. Hajduk je nažalost… nažalost Rijeka je prepi**** Hajduka otkako je došao Mišković za predsjednika 2013. godine i u travnju postavio ovoga Matjaža Keka. Bilansa Rijeke i Hajduka je neusporediva po sudjelovanju u Europi, po trofejima, po igračima, po prodaji igrača, po načinu vođenja”, kaže Reić.
A jedan od razloga zašto je to tako, po Reiću je…
“Tu je najveći kiks, i to se događa valjda i u vašim klubovima, da su predsjednici najvažnija pamet, najvažniji stratezi, ljudi koji znaju koga će dovesti za trenera, za sportskog direktora, kojim pravcem ići. Hajduk je tu izgubljen. Ivan Bilić. Ivan Bilić koji je izabran (za predsjednika Hajduka) zato što je financijer, zato što on zna praviti reviziju, šta ja znam, on je izabran zato što je bio veliki torcidaš i pratio Hajduka i reprezentaciju Hrvatske. Bio je na Svjetskom prvenstvu u Japanu, ali on je prije šest-sedam godina kazao “ja sam navijač za Hajduka, sad navijam za Isusa Krista”. I taj čovjek je došao za predsjednika Hajduka. On je u rukama udruge “Naš Hajduk”, to mogu slobodno kazati”, kaže i odbjašnjava.
“Pa oni su sad izbacili… potjerali Vučevića, Krstičevića, Španjolce koji su genijalni, iz Barcelone, koje su stvarali tamo 15 godina u Barceloni, pa su ih potjerali. Oni su opet doveli ovoga Poljaka stranca sportskog direktora, prije toga je bio Jens Andersson Šveđanin, pa onda je bio Mario Branco Portugalac, pa Mindaugas Nikoličius Litavac, onda Francuz Francois Vitali, svi su uzeli velike pare, imali velike gaže, trgovali igračima, dovodili igrače. E sad, ne znam šta će uraditi ovaj Poljak, možda će se pokazati dobar, ne bih htio griješiti dušu, ali Hajduk je izgubljen u svemiru”.
Jiri Plišek je lansirao Džeku. I koga još?
Čekaj, da ne misliš na ovoga Jirija Plišeka ili na Poljaka…
“Ne, ne Jiri Plišek… ne, ne mislim, ne mislim. Doveli su Roberta Grafa, a stavili su Jirija Plišeka za šefa akademije. Da, doveli su Roberta Grafa. Ali ja da ti kažem nešto, mene uvjeravaju da je Plišek izvanredan. Ja samo jednu stvar ponavljam. Francois Vitali (bivši direktor Hajduka i nogometni skaut op.a.) je kazao da je njemu velika stvar bila da je našao De Bruynea, tako isto je Plišeku veliki zgoditak Edin Džeko naš. Ali gledaj, koje druge igrače je lansirao?

Jedna stvar mu se ne sviđa kada je Plišek u pitanju, iako mnogi govore da je on dobro rješenje.
“Plišek je u svojim godinama… to je ono što mene smeta, on je promijenio deset klubova i deset uloga. Nigdje se nije zadržao. A ja vjerujem, meni je rekao Goran Vučević da je on odličan i ja vjerujem Goranu Vučeviću, al’ ti kažem, znaš ti ljudi koji su ptice selice, to nije dobro za klub jer oni gledaju momentalni svoj interes i nastoje napraviti, dovesti igrače koji će napraviti rezultat, a tako se rezultat ne može napraviti.”
“Hrvatska liga je vrlo interesantna, ali zato što su klubovi se iznivelirali u slabosti, a ne u snazi”
“Slušaj, mi smo u Hrvatskoj srednja europska liga i katastrofa je u tome da imamo devet klubova, a deseti klub koji ulazi taj i ispada… Vukovar, Šibenik, Rudeš… ne znam ko… Varaždin, svi koji uđu ispadnu, razumiješ? Hrvatska liga je vrlo interesantna, ali zato što su klubovi se iznivelirali u slabosti, a ne u snazi. Jer najbolji igrači se prodaju svake godine, u ljeto i u zimu se najbolji igrači prodaju i ti novi igrači ne dolaze tako brzo.”
Nisam bio siguran da će Mario Kovačević uspjeti
Kad je došao Mario Kovačević za trenera Dinama, ti si ga baš onako hvalio. Izrazio si možda malo jednu rezervu, kad je veliki klub u pitanju da l’ će uspjeti, ali evo…
“Da. Bio sam vrlo rezerviran. Ja u principu uvijek podržavam trenere koji dođu na nove poslove. Nisam bio siguran da će on ovako uspjeti. Ali, pokazalo se da je znalac, pokazalo se da ima podršku Bobana i Boban je njemu pomogao puno u učvršćivanju. On je imao mala neka lutanja… Beljo, Kulenović, koga će staviti, ovo, ono, dok nisu prodali Kulenovića i pustili Belju da se razvija. Ali i druge igrače su napravili i igraju stvarno odličan nogomet i to nije niko drugi napravio, ni Boban, nego samo Kovačević.”

“Ono što je, da mogu kazati… recimo jedan minus, da tako kažem, ako mu tražim dlaku u jajetu, to su njegovi komentari, razumiješ? Dosta zbunjeno izgleda, mada on je vrlo pametan, sasvim sigurno je pametan i zna balun. A sad druga stvar je kako ispada dok govori, brzopleto, u nekim situacijama se ponavlja i šta ja znam. Možda mu to nije neka mana, ali recimo da bi… da bi došao do vrhunskoga posla on mora učiti malo taj dijalog, tu interpretaciju svoju i tako, ali nemojte mu zamjeriti”, rekao je za Sportske Zdravko Reić, ikona sportskog novinarstva na ovim prostorima.
Razovarao: S. Sinanović/Sportske.ba




